۳۰ شهریور ۱۴۰۰

به نام خداوند خالق خوبی ها

رژیم درمانی تخصصی در بیماری ایدز (بخش ۲)

آنچه در رابطه با بیماری ایدز بسیار حائز اهمیت است این است که پیشگیری مهمترین و کارآمد ترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری است ولی اگر فردی به این بیماری مبتلا شد به دلیل دوره طولانی بیماری مهمترین چیز کنار آمدن با این بیماری، مراقبت از انتقال این بیماری و سالم زیستی در کنار این بیماری است.

افراد مبتلا به این بیماری باید بدانند که اگر مراقبت های بهداشتی، پزشکی و تغذیه ای را در رابطه با این بیماری رعایت کنند می توانند در کنار سایر اعضای خانواده خود به زندگی ادامه دهند و ارائه آموزش های جزیی به آنها و اعضای خانواده شان کافی است تا آنها را به یک زندگی سالم رهنمون شود.
از آنجایی که ارتقای سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به ایدز بسیار حائز اهمیت است و سلامت بافت ها و قدرت مقابله با بیماری ها در آنها کاهش می یابد، بنابراین تغذیه در آنها به عنوان یک اصل برای ارتقای سطح سلامت در این افراد شایان ذکر بوده و در دسترس بودن غذای مغذی و آب سالم برای این افراد بسیار مهم است، به خصوص وقتی مسافرت می کنند یا بیرون غذا می خورند.

● اختلالات تغذیه ای در این بیماری
یکی از عوارض شایع در این بیماری سوءتغذیه پروتئین _انرژی است. عمده ترین علت کاهش وزن در افراد مبتلا به ایدز کاهش دریافت انرژی است نه افزایش مصرف آن. در این افراد اختلال در حس چشایی وجود دارد، در افراد مبتلا به بیماری ایدز مرگ رخ خواهد داد. از دیگر اختلالات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
▪ تهوع
▪ استفراغ
▪ اسهال
▪ اختلالات تنفسی
▪ لاغری عصبی(آنورکسیا)

 عمده ترین دلایل بروز کاهش وزن شدید در این بیماران عبارتند از:
ـ کاهش انرژی دریافتی
ـ کاهش فعالیت
ـ کاهش اشتها
ـ نقایص متابولیکی

برای دریافت رژیم درمانی در بیماری ایدز- قسمت دوم کلیک کنید.

 

Related posts

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *