۳۰ شهریور ۱۴۰۰

به نام خداوند خالق خوبی ها

رژیم درمانی تخصصی در بیماری ایدز (بخش ۱)

از زمان تشخیص اولین مورد ابتلا به ایدز، تاکنون حدود ۷۸ میلیون نفر به این عارضه مبتلا شده اند و ۳۵ میلیون نفر بر اثر ایدز و بیماری های مرتبط با آن جان خود را از دست داده اند. روز جهانی ایدز فرصتی برای اتحاد همه ساکنین زمین در جهت ریشه کنی این بیماری است.

aids

واقعیت هایی در مورد ایدز از سازمان جهانی بهداشت

– اچ آی وی و ایدز یکی از بزرگترین معضلات حوزه سلامت عمومی؛ به ویژه در کشورهای کم درآمد است.

– در سال ۲۰۱۵ میلادی، حدود ۱٫۱ میلیون (بین ۹۴۰ هزار تا ۱٫۳ میلیون) نفر بر اثر یکی از دلایل مرتبط با ایدز جان خود را از دست دادند.

– بر اساس آمار، تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۳۶٫۷ میلیون (بین ۳۸ تا ۳۹٫۸) نفر به ایدز مبتلا بودند که حدود ۲٫۱ میلیون (بین ۱٫۸ تا ۲٫۴) در سال ۲۰۱۵ به ایدز مبتلا شدند.

– کشورهای جنوب آفریقا، با بیش از ۲۵٫۶ میلیون (بین ۲۳٫۱ تا ۲۸٫۵) بیمار مبتلا به HIV، آلوده ترین منطقه جهان به شمار می آیند. همچنین این مناطق دو سوم مبتلایان جدید را در خود جای داده اند.

– ویروس HIV با یک تست تشخیص سریع (RDTs)، با شناسایی وجود یا عدم وجود آنتی بادی ویروس در بدن تشخیص داده می شود.

– بدن آلوده به ویروس HIV ، پذیرای بیش از ۲۰ نوع عفونت کشنده و سرطان است.

– ویروس HIV یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری سل است.

– به عنوان یکی از مهمترین پیشرفت های صنعت دارویی، بیماران مبتلا به ایدزی که با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، عمر طولانی تری دارند. به علاوه ثابت شده است که این دارو ها از انتقال ویروس HIV جلوگیری می کند که به معنای بهبود کیفیت زندگی این بیماران است.

– بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت، حدود ۶۰ درصد از مبتلایان به ایدز به شرایط خود واقف هستند و ۴۰ درصد باقیمانده که بیش از ۱۴ میلیون نفر به شمار می آیند، باید به خدمات تشخیص ایدز دسترسی داشته باشند.

– تا اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۸٫۲ (بین ۱۶٫۱ تا ۱۹) میلیون بیمار مبتلا به ایدز در سراسر جهان، درمان های ضد ویروسی دریافت کرده اند.

– بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی، آمار ابتلا حدود ۳۵ درصد کاهش یافته و مرگ و میر مرتبط با ایدز حدود ۲۸ درصد کاهش داشته که به معنای نجات هشت میلیون زندگی است.

– گسترش استفاده از داروهای ضد ویروسی مانع از بروز ۲۱ میلیون مرگ ناشی از ایدز و ۲۸ میلیون ابتلای جدید تا سال ۲۰۳۰ میلادی خواهد شد.

– صنعت پزشکی پیشرفت چشمگیری در پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به فرزند داشته است. در سال ۲۰۱۴ میلادی، از هر ۱۰ مادر باردار مبتلا به HIV، بیش از هفت مورد تحت درمان داروهای ضد ویروسی قرار گرفته اند.

برای دریافت رژیم درمانی در بیماری ایدز- قسمت اول کلیک کنید.

ایدز

Related posts

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *