۳۰ شهریور ۱۴۰۰

به نام خداوند خالق خوبی ها

بطری های پلاستیکی، رسیدهای چاپی خودپردازها و صندوق فروشگاه ها باعث چاقی میشوند!

بیس فنول آ (BFA)، ترکیبی شیمیایی است که در بسیاری از تولیدات و بسته بندی محصولات غذایی به کار برده میشود. به عنوان مثال این ترکیب در بسیاری از بطری های آب، پستونک و شیشه های پلاستیکی شیر کاربرد دارد. دیگر استفاده از بیس فنول آ در تولید نوعی رزین به نام اپوکسی است که در داخل قوطی های نوشیدنی و کنسروها وجود دارد و در واقع باعث میشود داخل دیواره کنسرو یک لایه به رنگ لاک سفید باشد. امکان اینکه پلیمرهای این رزین شکسته و وارد غذا شوند نیز بسیار بالاست. رسید چاپی عابر بانک ها، صندوق فروشگاه ها، و دستگاه های خودپرداز داخل مغازه ها در یک سمت حاوی بیس فنول A است و تقریبا دست تمامی مردم با این رسیدها در تماس است. نیمی از بیس فنول A در مواجهه با پوست جذب میشود. علاوه بر موارد ذکر شده، بیس فنول A در ساخت تجهیزات ورزشی مختلف، تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی و حتی درعینک و  شیشه عینک و ساخت CD و DVD و تقریبا تمام وسایل الکترونیکی منزل کاربرد دارد.

BPA bisphenol A

بیس فنولA در برخی موارد اثراتی شبیه هورمون زنانه دارد و مواجهه با این ترکیب میتواند سبب ایجاد اختلال در تعادل هورمون های جنسی و اختلال در کارکرد غدد درون ریز شود. علاوه بر سایر اثرات مضر این ترکیب سبب تجمع چربی در بدن شده و  منجر به چاقی مشود. این ترکیب به میزان ۵% از مادر به جنین انتقال می یابد و میتواند منجر به اثرات سوئی در جنین شود. مشکل عمده در رابطه با این ماده، گستردگی وسیع آن در دنیای مدرن است که تماس ما را با آن اجتناب ناپذیر ساخته است و از طرف دیگر این ماده می تواند در اثر شکسته شدن، گرما، شکسته شدن و ضربه و مسائلی از این قبیل آزاد شده و غذا و شیر و نوشیدنی های محتوی خود را آلوده کند و از این طریق به راحتی و به مقدار زیاد وارد بدن شود.

obesity_bpa

 در واقع مصرف بیس فنول A آنقدر زیاد است که هیچ کس در دنیای مدرن از دست آن در امان نیست؛ با این حال روش هایی مانند انتخاب بطری های شیشه ای و یا استیل ضدزنگ به جای پلاستیک و عدم درخواست رسید از صندوق دار به کاهش مواجهه با ترکیبات BFA کمک می کند.

Related posts

4 دیدگاه

  1. مدیر سایت

   با سلام
   استفاده کمتر از ظروف پلاستیکی،بویژه برای نگه داری موادی مانند آبلیمو و سرکه
   عدم درخواست رسید از عابربانک ها و فروشگاه ها
   هنگام خرید لوازم پلاستیک کودک مانند بطری شیر، پستونک، دندان گیر، قاشق، ظروف غذا، اسباب بازی و … حتماً توجه کنید که پلاستیک آن فاقد بیسفنول آ( BPA free ) باشد

   پاسخ

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *